Pořízení 

štěněte                                                          

 Aktuálně nemáme žádná volná štěňátka. Další vrh je v plánu v druhé polovině r.2024, více o plánovaném vrhu zde


Pro naše štěňátka si přejeme majitele, kteří poskytnou tomuto mimořádnému plemeni aktivity, které potřebuje. Každodenní procházky jsou jen základem, jak zaměstnat toto plemeno. Australský ovčák je vytrvalý pracovní pes, je třeba mu kromě fyzické aktivity dopřát i aktivitu duševní. Potom je soužití s takovým parťákem po celý život bezproblémové.

Ale opravdu nejdůležitější je pro nás to, aby byl jejich pes právoplatným členem rodiny a byl mu umožněn trvalý kontakt se svými lidmi. 

 Není to podmínkou, ale jsme moc rádi, pokud se majitelé našich australáčků chtějí  i jen amatérsky věnovat některé z mnoha kynologických disciplín, a tak zachovávat pracovní vlohy pro další generace australských ovčáku. Proto vždy všem majitelům doporučujeme vhodné aktivity pro toto plemeno, které budou vyhovovat podle možností a nátury majitele i jemu a jeho rodině.  Ne každý má možnost dojíždět na tréninky různého zaměření,  ale to vůbec neznamená, že se s ním jeho pes musí nudit.Naopak ne všichni toto plemeno zvládnou, pokud o něm nemají dostatečné informace.

Při spolupráci s člověkem je australák moc spokojený a když je spokojený pes, je spokojený i jeho páníček. A my si moc přejeme, aby se štěňátka z naší CHS stali úžasnými společníky svých majitelů. 


Odchov štěňátek v naší CHS: 

Štěňátka z naší CHS odchází do svých domovů od 8 týdnů věku. Od jejich narození až do odjezdu do svých rodin jim věnujeme svůj veškerý čas a nepřetržitou péči.  Jsou výborně socializovaná,  vyrůstají s námi v naší domácnosti, jsou v těsném kontaktu s lidmi. Od prvního dne jejich narození je bereme často do ruky, mazlíme se s nimi a později si s nimi hrajeme. Štěňátka znají různé zvuky, pachy, různorodou lidskou činnost.. Od 1 měsíce věku se seznamují s cizími návštěvami a postupně, co jejich maminka dovolí, i s  druhými psy. 

Postupně štěňátka vystavujeme všem vlivům, čímž rozvíjíme jejich zdravé seběvědomí a připravujeme je na celoživotní setkávání s okolním světem. Jak štěňátka rostou, mají k dispozici bezpečný venkovní prostor, kde mají spoustu místa pro hry a objevování. Rozvíjí se tak přirozeně jejich fyzické schopnosti a podporuje zdravá zvědavost. Naše odchovy neznají oddělení od lidí, být sami v jiné části domu, jiné budově nebo ve venkovním kotci.  V tomto období už si se štěňátky intenzivně hrajeme, taháme se o hračky a tím je přirozeně připravujeme na to, že člověk je pro ně úžasný partner pro hry, stejně jako sourozenci. Štěňátka jsou zvyklá na intenzivní doteky lidí, hlazení a mazlení v náruči.

 Jak začnou štěňátka používat více svoje nožky, vynášíme je ven na zahradu, aby se co nejdříve zažila i jiné povrchy, máme pro ně připravený nespočet přírodních i vyrobených překážek. Všechny naše odchovy zažijí i výlety ve volné přírodě a několikrát prožijí i jízdu autem. Máme na ně zkrátka hodně času, takže při odchodu do svých domovů umí přiběhnout na zavolání a jsou zvyklá se vyvenčit venku. Jejich majitelé tak mají štěně, které už dostalo první základy výcviku (přivolání), které už mohou jen zdokonalovat. 

Poskytujeme tak našim štěňátkům ten nejlepší možný start do života. Socializaci v tomto nejranějším období věku štěňátka vnímáme jako velmi důležitou, na úplně stejné úrovni, jako je sestavení zdravého rodičovského páru. Při příchodu do své rodiny je nutné, aby majitelé v tomto procesu socializace citlivě pokračovali. Štěně si tak velmi rychle vytváří pouto se všemi členy rodiny, cítí se u nic dobře a v bezpečí. To je ten nejlepší předpoklad, aby z něj vyrostl přátelský a sebevědomý pes.


Štěňata jsou u nás 3x odčervená, očkovaná, čipovaná, mají vystavený Pet Pass (mezinárodní očkovací průkaz) a Certifikát vyšetření DOV (dědičné oční vady) na specializované oční klinice. Každé štěňátko od nás dostane praktickou výbavu do nového domova a písemně zpracované "Doporučení do začátku".

Po odjezdu do svých rodin naše CHS poskytuje podporu a vedení všem majitelům po celou dobu života jejich pejska.

Chovatelský servis zahrnuje rady a pomoc s výchovou a výcvikem, péčí o srst, poradenství s výživou, doporučíme trénink i handlery pro výstavy a zájemcům o chov pomůžeme s uchovněním. Naše odchovy vždy rádi uvítáme na našem soukromém cvičišti, které mohou majitelé využít zdarma po celý život svého pejska z naší CHS. Nepravidelně pořádáme různě zaměřené tréninky a srazy.

Základní výbava pro naše štěňátka
Základní výbava pro naše štěňátka
Výbava pro E vrh
Výbava pro E vrh

Pokud jste pro toto nadprůměrně chytré a krásné plemeno rozhodnuti, možná řešíte, zda pořídit fenku nebo pejska. Obě pohlaví mají své výhody a nevýhody a naše zkušenost je tedy:

Fena je menší, skladnější, má menší spotřebu krmiva. Většinou si fenu chtějí pořídit začátečníci, poněvadž se domnívají, že je lépe vycvičitelná, že je hodnější. Není to pravda, znám hodně australáků psů, kteří jsou podřízenější a klidnější než některé feny. Vždy záleží na důslednosti při výchově, ne na pohlaví. Nevýhodou feny je, že 2x do roka hárá a musí se tedy v tomto období hlídat, i na oploceném pozemku, kde se pohybuje volně bez dozoru. V tomto období jsou feny přítulnější, ale zároveň se jim může i změnit povaha,venku nechtějí poslouchat a také někdy mohou utíkat.

Pes co stavby těla týká je mohutnější kostry, má větší hlavu, delší srst a celkově bývá hezčí na pohled než fena. Nevýhodou psů je, že značkují, což se nemusí líbit hlavně majitelům okrasných zahrad. Většina majitelů psů to na zahradě vyřeší tím, že zamezí psovi přístup k citlivým rostlinám malým plotem a na několika místech zahrady umístí "značkovací objekt" (pařez z lesa, zapíchnutý klacek, vyšší kámen atd.) Pokud pes není trvale venku a má přístup i do domu, tak uvnitř už nemá potřebu si značkovat. Stejně tak psi, kteří bydlí trvale v bytě nemívají potřebu si svůj domácí prostor chránit a značkovat např.zdi. Při zanedbané socializaci ve štěněcím období a v pubertě, může být pak dospělý pes nesnášenlivý s ostatními psy-samci. Pokud je pes trvale venku, může těžko prožívat hárající fenu ve svém okolí. Svými velmi dobře vyvinutými čichovými smysly ji cítí na velkou vzdálenost a může v noci štěkat a rušit např. sousedy.

Něco málo o původu a povaze australského ovčáka (viz.standard plemene)

KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ: Ačkoli existuje mnoho teorií o původu australského ovčáka, současná podoba tohoto plemene pochází výhradně z USA. Australský ovčák dostal své jméno, protože připomíná baskické ovčáky, kteří přišli do Spojených států z Austrálie v 19. století.

Po druhé světové válce popularita australského ovčáka postupně stoupala s rostoucí oblibou westernového jezdectví, zejména díky rodeům a koňským show, filmům a televizním pořadům. Přizpůsobivá a učenlivá povaha z nich učinila oblíbené pomocníky na mnoha amerických farmách a rančích. Američtí chovatelé pokračovali v rozvoji plemene, udržovali jeho všestrannost, bystrost, silné ovčácké instinkty a přitažlivý vzhled, kterému plemeno vděčí za svou všeobecnou oblíbenost.

Dnes je kromě pastevectví používán také jako záchranářský pes a také jako společník, který však potřebuje dostatek prostoru a pracovního využití. Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud a mohou instinktivně pást (mohou se snažit pást i lidi nebo jiné psy, což lze ale správnou výchovou eliminovat). Ke svým lidem je oddaný, naopak k cizím by měl být rezervovaný. Australský ovčák je vhodný především, pro život na venkově, ale i dobře si zvykne ve městě. Není to plemeno, které by mohlo být samotné na zahradě nebo v kotci, protože je velmi společenské.

Vytvořte si webové stránky zdarma!